Hambahaiguste profülaktika

Kaaries on nakkushaigus ja maailma enamlevinud krooniline haigus!

Suuõõne bakterite hulka saab kontrolli all  hoida tervisliku, regulaarse toitumisega ja korraliku koduse suuhügieeniga (hammaste pesemine ja hambavahede puhastamine).

Laste hammaste tervis

Kõige kriitilisem aeg hammaste seisukohalt on väikelapseiga 6-30 elukuu vahel. Sel perioodil võib laps saada vanematelt sülje vahendusel kaariese nakkuse. Seetõttu on väga tähtis vanemate hammaste tervishoid. Suuõõs püsib terve, kui seal valitsevad mikroobid on tasakaalus. Niipea, kui seda rikutakse (süljebakterite ülekanne vanematelt lapsele), pääsevad ühed mikroobid mõjule ning ajavad piltlikult öeldes kogu suuõõne siseelu pahupidi. Lapse lutti, lusikat ei tohi panna lapsevanem oma suhu ja siis lapse suhu.

3

Esimeste hammaste suhulõikumisel tekivad bakteritele kinnituskohad hammastel. Suuõõnt ja hammaskonda hakatakse seetõttu jälgima alates 6. elukuust. Kui väikelapse hambad puutuvad liiga pikalt kokku süsivesikutega, tekib nn. lutipudelikaaries.

Last ei tohi panna magama lutipudeliga, kus on mahl, piim või suhkruvesi.

Hammaste pesemine

Hammaste pesemiseks kuluta 2-3 minutit hommikul ja kindlasti õhtul enne magamaminekut.
Alla 5-6 aastane laps ei ole ise suuteline hambaid puhtaks pesema, seetõttu on vajalik lapsevanema abistav käsi.

Hambaharjad
Hambaid tuleb hakata pesema kohe, kui hambad on suhu lõikunud, s.o. 6-7 kuu vanuselt. Selleks kasutada kõige väiksemat ja pehmemat hambaharja, mis on müügil. Et imikute hambaid oleks mugavam pesta, on olemas nn. sõrmeotsaharjad, mis on pehmest kummist ja käivad emale (pesijale) sõrme otsa. Kasutada tuleks pehme või keskmise jäikusega harja. Kimpude paiknevus hammaste puhtuse seisukohalt väga oluline ei ole, sest hammaste suured pinnad saab iga harja- tüübiga puhtaks ja samas tavalise hambaharjaga hambavahesid puhastada ei ole võimalik
Harjaste tipust kaduma hakkav värv või ka kõverdunud harjased näitavad, et hambahari on vana ja aeg oleks hari välja vahetada. Laiali vajunud harjastega hambaharjaga ei ole võimalik puhasta hambakaelte piirkonda ja sinna hakkab kogunema mikroobne katt.

Hambapastad
Hambapastade kaks peamist eesmärki on tugevdada hambakudet ja aidata eemaldada hambakattu kui ka vähendada selle tekkimist hammastel.
Laste hambapastad
Lastel tuleb kasutada kindlasti neile mõeldud pastasid, mille fluoriidide sisaldus ei ole nii kõrge kui täiskasvanute hambapastades.

Pesemise metoodika

4

• Hambaid pesta alati süsteemipäraselt: alusta hambakaare ühel poolel tagumiste ülemiste hammaste põsepoolsetest pindadest ja liigu sammhaaval üle esihammaste vastassuupoolele. Seejärel puhasta ka keelepoolsed pinnad. Lõpeta ülemise hambakaare puhastamine mälumispinnal ringjate liigutustega. Seejärel puhasta alumised hambad.
• Hambaharja hoida käes nagu pliiatsit, võib hoida ka rusikas.
• Hambapastat panna harjale herneterasuurune killuke.
• Hambahari asetada suhu veidi viltu (45° nurga all), nii et osa harjastest läheks igeme ja hamba vahele ning osa jääks hambapinnale.
• Tee vibreerivaid edasi-tagasiliigutusi.
• Pese 2-3 minutit.
• Sülita välja pasta ja vaht, ära neela alla.
• Suu loputada kergelt veega.

Hambavahede puhastamine

Hambaniit
Hambavahede puhastamiseks tuleb kasutada hambaniiti. Hambaniidiga puhastada hambaid üks kord päevas ja soovitavalt enne hammaste pesemist.
Hambavaheharjad
Soovitatakse igemeprobleemide tõhusamaks ennetuseks. Hambavaheharju on võimalik osta erineva jämedusega, väga peenest kuni jämedateni.
Hambaniit viiakse ettevaatlikult edasi-tagasi liigutustega hammaste kontaktpinnast läbi. Puhastatakse hamba mõlamad pinnad kuni igemevao põhjani kolme-nelja hõõruva liigutusega.

5Hambaorgid
Hambaorgid on mõeldud toidujääkide eemaldamiseks hambavahedest. On kolmnurkse või ümara kujuga. Eelistada tuleks kolmnurkse lõikepinnaga hambaorke. Hambaorgid on kas fluoriidiga immutatud või ilma, kase- või pärnapuust.

Küsimuste korral saad lisateavet oma hambaarstilt!