Hammaste valgendamine

Hammaste valgendus on üks populaarsematest viisidest, kuidas muuta oma naeratus säravamaks.
Hammaste loomulik värvus varieerub. Hammaste tumenemist ehk pigmenteerumist põhjustavad:

• tee, kohv ja vein jt tumedad joogid-söögid
• teatud ravimid, mis põhjustavad hammaste hallika tooni
• hambakaaries, -täidised, hambakivi võivad tekitada hammaste värvimuutust
• hamba trauma, hambanärvi ja veresoonte kahjustus
• vananemine, kuna aastatega hambaemail õheneb

Valgenduseks on erinevaid võimalusi ning hambaarstiga konsulteerides saab valida just sinu hammastele sobivaima lahenduse.

Hammaste soodapesu ehk Air-Flow puhastus

Hammaste soodapesu on meetod, mille käigus spetsiaalne granuleeritud ja maitsestatud sooda, vee ja õhu survestatud juga eemaldab hambakattu ja pigmentlaike. Pärast protseduuri on hambad puhtamad ja ka valgemad, kuid valgenduse efekt tuleneb ikkagi pigmentide eemaldumisest hamba pinnalt.
Pärlpuhastus ei kahjusta hambapinda, kuid tähelepanu tuleb siiski pöörata asjaolule, et 2 tundi pärast puhastust ei ole soovitatav süüa, juua ega suitsetada, kuna põhjalik puhastus eemaldab hammastelt kaitsekihi, mis taastub täielikult umbes kahe tunni jooksul. Tulemuse säilitamiseks soovitatakse 1-2 protseduuri aastas.

13

Hammaste valgendus

Kodune valgendamine kapedega
• Individuaalsed kaped- valmistatakse laboris ja need on korduvkasutamiseks. Hambaarsti käest tuleb lisaks osta valgendusgeelide komplekt. Kapesid hoitakse suus enamjaolt öösel. Valgendamiskuuri ajal püüdke hoiduda ohtrast pigmenteerivate toitude ja jookide pruukimisest (kohv, tee, punane vein, tumedad mahlad ja toidud). Raskesti eemaldatava  tugeva pigmendi tekitab suitsetamine ning kuna happelised valgendusgeelid võivad lisada suitsetades tekkivatele ainetele kantserogeensust, siis suitsetajatele valgendavaid aineid ei soovitata.
• Universaalsed suurusega kaped- valmiskujul komplekt üla-ja alalõuale. Püsiva tulemuse saavutamiseks kasutada kümne päeva jooksul.

14

Kabinetis valgendamine
Hammaste valgendamine toimub hambaravitoolis ning protseduuri käigus kantakse valgendusgeel hammastele. Kokku kulub selleks umbes 1 tund ning kasutatakse tugevatoimelist ja kõrge konsentratsiooniga vesinikperoksiidi geeli. Meeles tuleb ka pidada, et eri inimeste hambad ei värvu valgeks ühtemoodi. Tulemus sõltub eelkõige hammaste struktuurist. Valgendust tuleb vahel korrata.

Valgendamise efekt kestab umbes poolest aastast kuni mõne aastani, kuid see erineb vastavalt meetodile.
Peale valgendust võib esineda hammaste tundlikkust ja igemete ärritust, kuid need kõrvalnähud kaovad mõne aja pärast. Tundlikkuse vähendamiseks on olemas spetsiaalsed hambapastad.

Valgendusgeelid ei muuda kroonide ja täidiste värvi ning ühtlasema tulemuse saavutamiseks võib olla vajalik täidiste vahetus.

Valgendust ei soovitata tavaliselt rasedatele või imetavatele emadele.