Hammaste valgendamine

Hammaste valgendus on üks populaarsematest viisidest, kuidas muuta oma naeratus säravamaks.

Hammaste loomulik värvus varieerub. Hammaste erinevat pigmenteerumist põhjustavad:

· Tee, kohv ja vein jt tumedad joogid-söögid
· Teatud ravimid, mis põhjustavad hammaste hallika tooni
· Hambakaaries, -täidised, hambakivi võivad tekitada hammaste värvimuutust
· Hamba trauma, hambanärvi ja veresoonte kahjustus
· Vananemine, kuna aastatega hambaemail õheneb ja kollakam dentiin kumab rohkem läbi
· Harjumused – suitsetamine, närimistubakas

Konsultatsioon

Enne valgendamist on vajalik konsulteerida hambaarstiga, et saada teada, kas soovitud tulemus on üldse reaalne ja võimalik. Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja näidustused, vastunäidustused ning kas on vajalik eelnevalt mingid protseduurid (näiteks hambakivi eemaldamine, kaariese ravi)

Kodune valgendamine kapedega

Individuaalsete kapede valmistamiseks võetakse kabinetis jäljendid ja saadetakse valmistamiseks laborisse. Kaped on korduvkasutamiseks. Hambaarsti käest tuleb lisaks osta valgendusgeelide komplekt.

Valgendamiskuuri ajal püüdke hoiduda ohtrast pigmenteerivate toitude ja jookide pruukimisest (kohv, tee, punane vein, tumedad mahlad ja toidud). Raskesti eemaldatava tugeva pigmendi tekitab suitsetamine ning kuna happelised valgendusgeelid võivad lisada suitsetades tekkivatele ainetele kantserogeensust, siis suitsetajatele valgendavaid aineid ei soovitata.

Universaalsed suurusega kaped- valmiskujul komplekt üla-ja alalõuale. Püsiva tulemuse saavutamiseks kasutada kümne päeva jooksul.

Devitaalse ehk surnud hamba valgendamine

Üksiku hamba tumenemise põhjuseks on tavaliselt trauma või juureravi, mille tõttu on veri tunginud dentiini. Sellisel juhul eelpool kirjeldatud valgendusmeetodid ei toimi. Valgendamiseks isoleeritakse vana juuretäidis hermeetiliselt, puurides selleks hamba suulae- või keelepoolse pinna sisse avaus, mille kaudu asetatakse hiljem hambasse spetsiaalne valgendusgeel. Hambasse tekitatud auk suletakse ajutiselt täidisega ning protseduuri korratakse viie kuni kümne päeva tagant kuni soovitud tulemuse saavutamiseni. Kui soovitud tulemust pole võimalik antud viisil saavutada, tuleb planeerida proteetiline lahendus (nt hambakroon või laminaat).

Kabinetis valgendamine

Teostame kabinetis hammaste valgendamist laseraparaadiga.
Enne hammaste valgendamist on vajalik registreerida aeg hambaarsti konsultatsioonile.
Valgendamise protseduuri eeltingimuseks on terve suuõõs, mis tähendab, et patsiendil peavad olema ravitud kõik hambaaugud ning eemaldatud hambakivi.

Pane tähele:

· Restauratsioone (täidised, laminaadid, kroonid, sillad) ei saa valgendada. Pärast hammaste valgendamist tuleb need uuendada vastavalt uuele hamba toonile. Täidiste, kroonide või laminaatidega hambad valgendamisele ei reageeri ja jäävad sellist värvi nagu nad olid. Rohkete esihammaste täidiste korral pole hammaste valgendamine soovitatav, kuna tulemus jääb ebaühtlane.
· Devitaliseerunud ehk “surnud” hambad, mis on muutnud värvi trauma või endodontilise ravi tõttu vajavad hambasisest valgendamist.
· Hammaste valgendamine ei ole soovitatav patsientidel, kellel on hambaaugud, vanad lekkivad täidised, halb suuhügieen, igemete haigused, hammaste kulumine, rasked üldhaigused.
· Hammaste valgendamine on keelatud rasedatele, imetavatele emadele ja lastele vanuses alla 18 aastat.
· Valgendamise tulemus sõltub hammaste struktuurist ning iga patsiendi hambad samal määral ei valgene.

Soovitused

Valgenduskuuri tegemise ajal on soovitav vältida intensiivse värviga toiduainete ja jookide, näiteks peet, kohv, punane vein jms tarbimist, kuna hambad on värvusele vastuvõtlikumad. Samuti tuleks hoiduda värvivate toiduainete tarbimisest ja suitsetamisest vähemalt 2 ööpäeva pärast valgenduskuuri lõppu.

Tulemus ja selle kestus sõltub nii inimese suuhügieenist, toitumisharjumustest, suitsetamisest kui ka pärilikest omadustest.

VALGENDAMISE JÄRGSELT VÕIVAD HAMBAKAELAD JA IGEMED OLLA TUNDLIKUD. VÄLDI EKSTREEMSET JAHEDAT VÕI KUUMA SÖÖKI JA JOOKI.

Scroll to Top