Müofunktsionaalne teraapia

Mis on müofunktsionaalne häire?

Inimese näo-lõualuusüsteemi organite ja lihaste funktsioonideks on imemine, neelamine, mälumine, kõne, hingamine ja miimika.
Müofunktsionaalsete häirete korral esineb inimesel näo- ja suupiirkonna lihaste talitlushäire või lihastoonuse muutused. Selle tulemusena kujunevad valed harjumused: suu on pidevalt avatud, keel puhkeseisundis vales asendis ning avaldub atüüpiline neelamismuster.
Müofunktsionaalsete häirete tagajärjel tekivad hambumusanomaaliad, näo skeleti kasvu ja arengu muutused, häiritud kehahoiak, suuhügieeni probleemid, logopeedilised probleemid, unehäired (öine krigistamine, norskamine ja vanuse kasvades uneapnoe), aktiivsus- ja tähelepanuhäired, lõualiigese probleemid jne.

Kuidas toimub müofunktsionaalne ravi?

Müofunktsionaalne teraapia on näo- ja suupiirkonna lihaste funktsioonide parandamisele suunatud ravi. Oma olemuselt on see väga sarnane füsioteraapiale, kus müofunktsionaalne ravi keskendub just näo- ja suupiirkonna lihaste hea toonuse, liikuvuse, jõu ja koordinatsiooni parandamisele. Lihaste normikohane funktsioneerimine tagab aga omakorda keele õige puhkeasendi, õige neelamismustri ning domineeriva ninahingamise.

 

Mis on müofunktsionaalse ravi eesmärgid?

● kujundada nina kaudu hingamise harjumus
● saavutada huulte kontakt
● korrigeerida keele puhkeoleku asend
● korrigeerida neelamismuster
● korrigeerida kehaasend
● likvideerida suuga seotud halvad harjumused

Scroll to Top