Igemepõletikke tekitavad suuõõne mikroobid. Põletiku tõttu tekkivad igemetaskud on heaks kasvukohaks mikroobidele, kust need võivad siseneda vereringesse ja liikuda elutähtsate organiteni ning halvendada üldhaiguste kulgu. Kui süljemineraalid ladestuvad hambakattu, siis tekib kõva hambakivi, mis moodustub peamiselt hammaste vahele, kust hambahari ei suuda kattu eemaldada. Kui hambakivi hakkab ladestuma igeme alla, siis kahjustab see progresseeruvalt hambaümbriskudesid hambajuure tipu suunas. Hambakivi ei saa eemaldada hambaharjaga. Abi saab hambaarstilt või parodontoloogilt.
Kõige sagedamini esinevad igemehaigused on:
1) gingiviit-igeme põletik, mis kujuneb välja ebasoodsate tegurite toimel, kusjuures on säilunud igeme terviklik kinnitus hamba pinnale. Põletiku põhiteguriks on hambakatu kogunemine hammaste ümber, mida tingib ebapiisav suuhügieen. Lisaks sellele soodustavad katu kogunemist hambaaugud, suuhingamine, hammaste vale asend, proteesid, ortodontilised aparaadid jne. Üldhaigused ja teatud ravimid loovad samuti soodsa pinna gingiviidi väljakujunemisele, kuna muudavad organismi vastuvõtlikumaks.
2) parodontiit – hammast ümbritseva koe krooniline põletik, mispuhul on haaratud igemed, lõualuu ja hammast ümbritsev sidekoeline ümbris. Põhjuseks on hambakatt, patogeenne mikrofloora ja hambakivi. Ravimata jäänud gingiviit võib edasi areneda parodontiidiks, millega kaasneb ümbritsevate kudede ulatuslik hävimine. Hambad hakkavad loksuma ja haiguse lõppfaasis kukuvad välja.
Igemehaiguste sümptomid:
• veritsus igemetest
• igemete turse ja punetus
• igemete taandumine ja hambajuure paljastumine
• hammaste tundlikkus paljastunud hambajuurte tõttu või hammaste liikuvusest
• halb hingeõhk, mis ei kao vaatamata harjamisele ja niiditamisele
• igemete pakitsemine
• vahede tekkimine hammaste vahele ning hammaste liikuvus
• hammaste kaotus
Igemehaiguste ravi
• Õige kodune suuhügieen, kus lisaks hammaste harjamisele tuleb kasutada ka abivahendeid (hambavahetikud, -harjad, -niidid jne).
• Hambakatu, hambakivi ja muude mikroobide kinnitusalade (hambakaaries, täidiste ülemäärad) eemaldamine hambaravikabinetis ning vajadusel ka antimikrobiaalne ravi ja igemete kirurgiline korrektsioon.
Info erinevate suuhügieeni abivahendite kohta leiad siit.
Hammaste soodapesu ehk Air-Flow puhastus
Hammaste soodapesu on meetod, mille käigus spetsiaalne granuleeritud ja maitsestatud sooda, vee ja õhu survestatud juga eemaldab hambakattu ja pigmentlaike. Pärast protseduuri on hambad puhtamad ja tunduvad valgemad, kuna sooda eemaldab hammaste pinnalt pigmendi. Soodapesu iseenesest hambaid ei valgenda.
Pärast soodapesu ei ole soovitav 2 tundi süüa, juua ega suitsetada, kuna põhjalik puhastus eemaldab hammastelt kaitsekihi, mis taastub täielikult umbes kahe tunni jooksul. Tulemuse säilitamiseks soovitatakse 1-2 protseduuri aastas.
Loe lähemalt hambakivi eemaldamise ja soodapesu protseduuri ning soovituste kohta siit.